Moskva 13. marca (TASR) - Rusko zmenilo postoj a teraz podporuje plán vyslať na Ukrajinu vrátane Krymu približne 100 politických pozorovateľov i odborníkov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Uviedol to dnes švajčiarsky diplomat Thomas Greminger, ktorého krajina v súčasnosti predsedá OBSE.
Rokovania s Ruskom o tejto záležitosti sa však začali iba dnes, dodal Greminger, ktorého citovala nemecká tlačová agentúra DPA.
Rusko bolo jedinou krajinou spomedzi 57 členských štátov OBSE, ktorá nebola ochotná súhlasiť s takouto pozorovateľskou misiou. Túto misiu navrhlo Švajčiarsko a odlišuje sa od vojenskej pozorovateľskej misie, ktorá sa už na Ukrajine nachádza.
Regionálna vláda na ukrajinskom polostrove Krym vyhlásila na nedeľu 16. marca referendum o odtrhnutí od Ukrajiny a pripojení k Rusku. Prechodná ukrajinská vláda v Kyjeve a Západ varovali pred uskutočnením referenda, ktoré pokladajú za protiprávne, a pohrozili Rusku prísnymi sankciami.
Kerry a Lavrov telefonicky diskutovali o kríze na Ukrajine
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a šéf americkej diplomacie John Kerry počas dnešného telefonátu diskutovali o návrhoch na vyriešenie krízy na Ukrajine. Informovalo o tom ruské ministerstvo zahraničných vecí, na ktoré sa odvolávala tlačová agentúra Reuters.
Lavrov a Kerry sa majú stretnúť v piatok v Londýne, ale i dnes telefonicky diskutovali o "situácii na Ukrajine, pričom sa zaoberali existujúcimi ruskými aj americkými návrhmi na normalizovanie atmosféry a na zabezpečenie mieru pre občanov," napísalo ruské ministerstvo vo vyhlásení.
Diplomatické linky medzi Ruskom a Západom sú počas celej krízy naplno využívané: napríklad Lavrov a Kerry spolu telefonujú takmer každý deň.
Kríza okolo Krymu sa začala po tom, čo proruský ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ušiel z Kyjeva a moci sa ujali proeurópski politici. Všetkému však predchádzali tri mesiace demonštrácií nespokojného obyvateľstva.
V posledných dňoch ruské sily dostali pod kontrolu celý ukrajinský polostrov Krym. Tamojšia proruská regionálna vláda vypísala na nedeľu 16. marca referendum o pripojení Krymu k Rusku.
USA a EÚ na anektovanie Krymu zareagujú veľmi vážnymi krokmi
Šéf americkej diplomacie John Kerry varoval dnes Rusko, že bude čeliť okamžitým a "veľmi vážnym krokom" zo strany USA a Európy, ak anektuje ukrajinský región Krym.
Kerry podľa agentúry AP na rokovaní zahraničného výboru amerického Senátu povedal, že Moskva môže očakávať opatrenia zo strany USA a EÚ už v pondelok, ak uzná výsledky nedeľňajšieho referenda na Kryme. Obyvatelia Krymskej autonómnej republiky hlasujú v referende o tom, či súhlasia s pripojením k Rusku, pričom toto hlasovanie považujú USA a EÚ za protiústavné a v rozpore s medzinárodným právom. Rusko už ohlásilo, že referendum uznáva.
"Určitý druh reakcie na samotné referendum uskutočníme. Navyše, ak nebude zo strany Ruska náznak kompromisu, budú v pondelok nasledovať veľmi vážne kroky zo strany Európy a od nás," konštatoval Kerry.
"Dúfam, že sú si vedomí skutočnosti, že medzinárodné spoločenstvo je v tomto veľmi silne zjednotené," uviedol minister zahraničných vecí USA.
Kerry odcestuje dnes do Londýna na rokovanie s šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Ide o poslednú schôdzku čelných predstaviteľov dvoch veľmocí pred referendom na Kryme. Kerry pred odletom tlmočil poslancom, že telefonoval s Lavrovom. Po rozhovore vyjadril nádej, že napokon "rozum prevládne", čo však Kerry podľa vlastných slov nevie zaručiť.
0